Edookit iCanteen Edookit Edookit Edookit
Gymnázium a SOŠ Moravské Budějovice

Cena Via Bona

 

                Jakub Kabelka, student 3. ročníku gymnázia v Moravských Budějovicích, obdržel za svoji práci čestné uznání „Hrdina za časů krize” od Nadace Via Bona.

 Tato nezávislá nadace každoročně oceňuje ty, kteří nezištně pomáhají ostatním. „Letos jsme se zaměřili na příběhy lidí či skupin, kteří ve volném čase usilují svou činností o to, aby byla naše společnost méně rozdělená. V reakci na současnou situaci jsme se rozhodli ocenit navíc kromě hlavní kategorie „Srdcařů“, také „Hrdiny za časů krize“, kteří lépe napomohli zvládnout situaci spojenou s epidemií,“ řekla Kateřina Mlynářová, manažerka Ceny Via Bona. A právě jedním ze tří držitelů tohoto čestného ocenění se stal Jakub Kabelka.

Jakuba baví robotika a počítače. Zabývá se 3D tiskem a v březnu se bez váhání pustil do výroby ochranných štítů. Nejdříve na své vlastní tiskárně, a když to nestačilo, zapůjčil si tiskárnu z gymnázia a ještě třetí od jednoho místního podnikatele. Vše naprogramoval a tiskárny u nich doma jely dvacet čtyři hodin denně. Celkem vytisknul 865 štítů a další zkompletoval z dílů jiných tiskařů. Nebyl na to úplně sám, velkou oporou mu byla rodina a přátelé, kteří mu pomáhali s jejich montáží a distribucí.

Jsme rádi, že Jakubova práce byla oceněna, přestože on sám nic takového nečekal a jeho motivací byla pouze pomoc ostatním. O to víc jsme na něj hrdí a jeho úspěch nás těší. Patří mu velké poděkování a gratulace.