Biologie dnes

Množství biologických poznatků o okolním světě i o nás samotných se neustále rozšiřuje. Těší nás, že naši zapálení studenti mohou novinky čerpat i mimo školu. Eliška Pipalová a Martin Kosmák se díky výborným výsledkům v biologických soutěžích mohli zúčastnit prestižních přírodovědných soustředění.

Letní odborné soustředění mladých chemiků a biologů - Eliška Pipalová

26. 6. – 10. 7. 2021

Poblíž obce Běstvina v podhůří Železných Hor se každoročně koná Letní odborné soustředění (LOS) mladých chemiků a biologů, které je podporováno přírodovědeckými fakultami předních českých univerzit.

Když jsem se dozvěděla, že mě vybrali na LOS Běstvina, připadala jsem si skoro jako kdybych dostala dopis z Bradavic. (I když ho nepřinesla sova, ale přišel mailem.) Nikoho jsem tam neznala a nevěděla jsem, co mám čekat. Byl to krok do neznáma. A jak se nakonec ukázalo, byl to jeden z mých nejlepších kroků.

Během dvou týdnů jsem měla možnost „přivonět“ k různým oborům biologie, ať už formou přednášek, laboratorních cvičení nebo terénních exkurzí. Skvělá byla například přednáška na téma histologie od profesora Jana Černého, mikrobiologie, molekulární biologie, parazitologie, krevní oběh, genetika… Měli jsme také možnost účastnit se i chemických přednášek. Doslova nezapomenutelná je přednáška Petra Slavíčka o mezích periodické tabulky.

Běstvina ale zdaleka není jen o odborných přednáškách. Je to také tábor, takže o doprovodný program nebyla nouze. Bylo to úžasných čtrnáct dní strávených se skvělými lidmi.

Týden se současnou biologií - Martin Kosmák

30. 8. – 3. 9. 2021

Martin Kosmák zaznamenal další úspěch. Využil nabídky přihlásit se  na týdenní odborné soustředění pro středoškolské studenty pořádané PřF JU v Českých Budějovicích. Na základě motivačního dopisu byl z řady dalších zájemců z celé ČR vybrán a mohl se tak naplno ponořit do laboratorních cvičení, odborných přednášek a práce v terénu.