GLOBE expedice do Estonska

Studenti na GLOBE expedici v Estonsku

Globe tým studentů moravskobudějovického gymnázia ve složení Eliška Dračková, Martin Kosmák, Natálie Svobodová a Barbora Tomalová v doprovodu Mgr. Heleny Moltašové a Mgr. Olgy Honsové využil možnosti zúčastnit se zahraničního badatelského pobytu v rámci programu Globe, který se konal 2. – 5. srpna 2022 v NP Lahemaa v Estonsku.

Globe je vzdělávací program, ve kterém žáci zkoumají přírodu, seznamují se s badatelskými metodami a aktivně zlepšují životní prostředí v okolí své školy. Pořádá také setkání účastníků v různých zemích světa. Hostitelem letošního ročníku se stalo Estonsko. Sešlo se zde 170 účastníků z USA, Německa, Irska, Slovinska aj. Na zahajovací ceremonii všechny přivítal estonský prezident Alar Karis, dále vystoupil i estonský ministr školství a řada dalších významných hostů. Po slavnostním zahájení již následoval vlastní vzdělávací program Globe.

Studenti se pod vedením odborných pracovníků nejprve teoreticky a poté i prakticky seznámili s různými přístroji a metodami, které se využívají v hydrologii, meteorologii a pedologii. Naměřená data museli zpracovat, vyhodnotit a výsledky prezentovat před porotou i ostatními účastníky. Komunikačním jazykem po celou dobu byla pouze angličtina. Kromě práce v terénu a získávání nových dovedností byly pro účastníky připraveny také odborné přednášky, a to od pracovníků NASA Briana Campbella a Petera Falcona, kteří s Globe úzce spolupracují. Velmi pěkný byl i kulturní večer, na kterém jednotlivé týmy představovaly svoji zemi např. prostřednictvím typických jídel, produktů nebo zvyků.

Studenti si během těchto čtyř dnů nejen vyzkoušeli odbornou badatelskou činnost pod vedením zkušených výzkumných pracovníků v nádherném prostředí estonského národního parku, ale také navázali řadu přátelství a zažili mnoho nezapomenutelných okamžiků.

Mgr. Helena Moltašová

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.