Čtenářské dílny

Zdokonalujeme čtenářské dovednosti

Nové pololetí jsme zahájili v duchu čtenářských dílen, protože na čtenářské gramotnosti je nutné stále pracovat. Celkem absolvovali naši studenti tři různé bloky čtenářských dílen pod vedením lektorky Jitky Vyplašilové. Ta se dané problematice věnuje dlouhodobě. Sama se např. na webových stránkách Učitelé učitelům nebo Učitelnice charakterizuje jako „mírně bláznivá učitelka z malé vesnické školy, kde na svých žácích realizuje různorodé metody vhodné pro rozvoj učení a zpestření hodin.“ Specializuje se na čtenářskou gramotnost a čtení se věnuje i jako lektorka pro NPI (dříve NIDV). Pro naši školu připravila čtenářské dílny zaměřené na literární hrdiny, smyslové čtení a poezii trochu jinak.

První blok pod názvem Literární kavárna byl určen pro žáky šestiletého gymnázia. Ti se seznámili s různými literárními hrdiny a jejich osudy. Na základě práce s charakteristikami těchto hrdinů se jim pak pokusili přiřadit správné kavárenské menu.

Studenti prvních a druhých ročníků se pak ponořili do vůně parfémů a pomocí smyslového čtení a čtení s předvídáním se seznámili s knihou Parfém - příběh vraha, jejíž hlavní hrdina studenty v mnoha ohledech opravdu šokoval.

Na závěr si paní lektorka připravila pro naše studenty trochu poezie. Tomanovy měsíce byly pro čtenáře velkou výzvu a tvorba vlastních textů pak výzvou ještě větší.

Celý cyklus byl skvěle připraven a studentům odkryl zajímavá zákoutí literárního světa a také nové metody práce s textem.

Děkujeme paní lektorce Jitce Vyplašilové a těšíme se na další spolupráci.

Více fotografií ve  fotogalerii