Exkurze do Polska se vydařila

Studenti moravskobudějovického Gymnázia a Střední odborné školy vyrazili začátkem dubna na dvoudenní poznávací exkurzi do Polska. Čekal nás opravdu nabitý program, a tak jsme se již ve 2:30 ráno v pondělí 8. 4. vydali na cestu.

První naší zastávkou byl koncentrační tábor v Osvětimi. Zde jsme navštívili obě části osvětimského komplexu a výklad průvodců trval přes 3 hodiny. V každém z nás tato návštěva zanechala hluboké až tíživé pocity. Ty jsme postupně strávili během přesunu do hodinu a půl vzdáleného města Weliczka.

Tam jsme zavítali do místního solného dolu, který zde fungoval již od 13. století a zařadil se tak k nejstarším solným dolům světa vůbec. Patří také na seznam památek UNESCO a pro nás, studenty i učitele, byl velikým překvapením. Byli jsme nadšeni! Všichni jsme si zdejší návštěvu velmi pochvalovali a určitě jsme zde mnozí nebyli naposledy. Ve Weliczce jsme byli také ubytováni. Bydleli jsme v příjemném hotelu s vynikající snídaní. Volného večera jsme využili k procházce městem, které nabízelo spoustu krásných míst a zákoutí.

Druhý den ráno začal vydatnou a chutnou snídaní a následně pokračoval přejezdem do historického města Krakow. Zde jsme prozkoumali továrnu na smaltové nádobí Oskara Schindlera, který v ní za 2. světové války zaměstnával Židy a zachránil jich tak více než tisíc. Tímto děkujeme paní učitelce Soustružníkové, že se nevzdávala, a i přes původní neúspěch nám v továrně prohlídku domluvila. A že to opravdu stálo za to a bylo co poznávat! Továrna je totiž velmi turisticky žádaná a zajištění její prohlídky není vůbec jednoduché. Děkujeme také dalším paním učitelkám Doležalové Šabatové a Šprinclové za příjemný doprovod.

Posledním návštěvním místem naší exkurze bylo město Krakow. Prohlédli jsme si známý hrad Wawel, tři krakovské kostely a další jeho historické památky. Celou prohlídku jsme zakončili na krakovském Rynku, kde se nachází i významný kostel Nanebevzetí Panny Marie. Zde jsme „dostali rozchod“ a mohli jsme si koupit oběd nebo suvenýry na zdejší tržnici. V pozdních odpoledních hodinách jsme ještě projížděli městem Katovice a z autobusu jsme tak viděli ty nejdůležitější tamní stavby a památky. Následně už nás čekala jen zasloužená cesta domů do Moravských Budějovic.

Celá exkurze proběhla bez jakýchkoli komplikací a myslím si, že si ji všichni náležitě užili. Poznali jsme historická místa, o kterých jsme se učili, a navštívili jsme další zajímavé památky. A to všechno za krásného počasí! Sluníčko svítilo a stejně tak svítily i úsměvy na našich tvářích.

Aneta Havlíčková, studentka 2. ročníku gymnázia

více fotografií ve fotogalerii